вівторок, 27 березня 2018 р.

Топ-10Топ-10 харків'ян, чиїми іменами названі вулиці в інших містах і країнах


 Вчені і художники, поети і письменники. Наші земляки залишили глибокий слід в історії, культурі та науці не тільки міста Харкова, але і далеко за його межами. Вашій увазі Топ- 10 вулиць України, Росії, Казахстану, Австрії та Франції, які носять імена жителів Харкова.
 Вулиця Юри Зойфера у Відні (Австрія)У найбільш густонаселеному, десятому районі Відня Favoriten є невелика вулиця, названа на честь харків'янина.

Юра Зойфер, син єврейського промисловця, народився в Харкові в 1912 році. Коли Юрі було вісім років його батьки, рятуючись від радянської влади, переїхали разом з сином до Відня. Подорослішав, Юра стає активним учасником соціалістичного руху. У своїх статтях і віршах він часто згадував про загрозу фашизму. І коли в кінці 1930-х років Австрія в результаті аншлюсу (приєднання) увійшла до складу Третього Рейху, Зойфер був заарештований. Молодий поет і журналіст пройшов крізь горнило двох концтаборів: Дахау і Бухенвальд. В останньому він і помер від тифу у віці 26 років.
У листопаді 1968 року громада Фаворитена вирішила увічнити ім'я Юри Зойфера і назвала одну з нових вулиць району в його честь. Крім цього, на самій вулиці в будинку під номером 11 знаходиться центр з вивчення творчої спадщини нашого земляка.

Вулиця Іллі Мечникова в Севрі (Франція)


Іменем біолога Іллі Мечникова, який народився в селі Іванівка, Куп'янського району Харківської області названі вулиці і проспекти в багатьох містах України, Росії, Білорусії, Молдови. Ім'я вченого носять вулиці в Харкові, Одесі, Києві, Санкт-Петербурзі, Гомелі, Тирасполі. Друга батьківщина великого біолога, Франція, також зазначила його ім'я на власних картах.
Недалеко від порцелянової мануфактури, що славиться на весь світ своїми виробами, в престижному районі міста Севр є вулиця, що носить ім'я Іллі Мечникова. Севр знаходиться в десяти кілометрах від Парижа. У цьому затишному передмісті столиці Франції під час перебування своєї роботи в Пастерівському інституті проживав видатний біолог, майбутній лауреат Нобелівської премії. Невелика (всього двадцять чотири будинки), але дуже зелена і доглянута вулиця забудована переважно респектабельними дво- і триповерховими будинками.

Площа та вулиця Рєпіна в Санкт-Петербурзі (Росія)


Ілля Юхимович Рєпін переїхав до столиці Російської імперії Санкт-Петербург в 1882 році. Художник оселився за адресою Калінкінська площа, будинок 3-5. До семикімнатної квартири через кілька років на прохання художника домовласники прибудували мансарду. Тут, в майстерні Ілля Юхимович створив більше сотні малюнків і картин, в тому числі знаменитих «Козаків», «Не чекали», «Івана Грозного», а також інші свої шедеври.
У 1952 році площа, де раніше проживав Ілля Юхимович, отримала його ім'я. У тому ж році на Василівському острові Середній провулок був названий на честь Рєпіна. Крім того, на цій вулиці стоїть будівля Інституту живопису, який теж носить ім'я художника.
Крім цього, вулиці, площі і навіть цілі села практично у всіх країнах колишнього Радянського Союзу названі в честь уродженця Чугуєва.

Проспект Дмитра Яворницького в Дніпрі (Україна)


П'ятикілометрова головна вулиця Дніпра носить ім'я українського історика козацтва Дмитра Івановича Яворницького. Майбутній вчений народився на Харківщині, в селі Борисівка. Після захисту дисертації він переїхав в Дніпро (тоді місто називалося Екатеринославль), де працював завідувачем історичного музею.
Це третя назва не тільки найголовнішої, але і найстарішої артерії міста на річці Дніпро. У дореволюційний час проспект іменувався Єкатерининським. У радянську і пострадянську епоху він носив ім'я Карла Маркса. У 2016 році в зв'язку з декомунізацією було прийнято рішення дати проспекту ім'я вченого, який зробив значний внесок у розвиток української історичної науки.
На проспекті, крім житлових будинків, знаходяться будівлі кількох факультетів Дніпровського університету, будівля головного поштового відділення міста, обласна клінічна лікарня, історичний музей, філармонія, театри.

Вулиця Михайла Туган-Барановського у Львові (Україна)


Михайло Туган-Барановський з'явився на світ у невеликому селі Куп'янського району в 1865 році. Отримавши дипломи фізика і юриста, він викладав політичну економію в Харкові, Санкт-Петербурзі, займав високі пости в міністерстві фінансів Російської імперії. Брав активну участь в революціях початку ХХ століття. Підтримав створення Української Народної Республіки і входив до складу її уряду.
Відразу після проголошення незалежності України в Личаківському районі Львова вулиця Чкалова була перейменована на честь Михайла Михайловича Туган-Барановського. На вулиці зараз знаходяться різні навчальні заклади: педагогічний коледж, корпуси зооветеринарного інституту, комерційна академія і приватні гімназії.
Також ім'ям Михайла Туган-Барановського названі вулиці в Полтаві і місті Первомайському Миколаївської області.

Вулиця Юрія Шевельова в Києві (Україна)


Український філолог, історик української літератури народився на початку ХХ століття в Харкові. Викладав у Харківському університеті та інституті журналістки. Після визволення Харкова від німецьких загарбників його звинуватили в пособництві окупантам, і вчений був змушений емігрувати спочатку до Швеції, а потім в США. Працював в Гарварді і Колумбійському університеті.
Вулиця Юрія Шевельова в Дарницькому районі Києва виникла на початку ХХ століття і спочатку називалася Михайлівською. За радянських часів вона носила назви Лісова, а потім - Руднєва. У 1950-х роках вулиця Шевельова збільшилася за рахунок об'єднання її з 205-ю вулицею.
Сучасну назву вулиця отримала в зв'язку з декомунізацією в 2016 році.

Вулиця Івана Сірка у Львові (Україна)


У Залізничному районі Львова є вулиця, названа на честь уродженця міста Мерефи, кошового отамана, учасника війни за незалежність українського народу під керівництвом гетьмана Богдана Хмельницького, Івана Сірка. Вона виникла в 1930-х роках як продовження вулиці Підлісної. У 1956 році стала самостійною вулицею і отримала свою нинішню назву.
Вулиця знаходиться в спальному районі. В польські і радянські часи вона була забудована житловими будинками. Після 2000-х тут з'явилися сучасні споруди.
До кінця 2017 року влада міста має намір закінчити будівництво скверу імені Івана Сірка неподалік від однойменної вулиці. Планується, що сквер стане улюбленим місцем відпочинку для жителів Залізничного району.
Вулиці Івана Сірка є також в Києві, Запоріжжі, Ужгороді, Полтаві та інших містах України.

Вулиця Гната Хоткевича в Києві (Україна)


В місцевості під назвою Соцмістечко на Малій окружній дорозі Києва є двокілометрова вулиця Гната Хоткевича.
Композитор, письменник, педагог Гнат Хоткевич народився в Харкові. Активний учасник відродження української культури, він під час сталінського терору був заарештований за звинуваченням у шпигунстві на користь Німеччини і розстріляний.
Вулиця виникла в середині ХХ століття під назвою 647-я Нова. Пізніше носила ім'я Червоногвардійської. Нинішню назву було присвоєно в 2016 році. Архітектура вулиці в основному представлена ​​двоповерховими житловими будинками радянської побудови. У будинку під номером 20-А по вулиці Гната Хоткевича знаходиться Інститут відновлюваної енергетики НАН України.
По всій Україні є ще кілька вулиць з такою назвою: у Львові, Умані, Калуші.

Вулиця Валентини Гризодубової в Алма-Аті (Казахстан)


Майбутнє Валентини Гризодубової було вирішено ще в дитинстві. Дочка авіаконструктора, вона з дитинства мріяла по небо. Валентина перша здійснила політ без пересадок з Москви на Далекий Схід. Під час Другої Світової війни командувала авіаційним полком.
Вулицям ім'я прославленої льотчиці почали давати ще при її житті. Так, в 1961 році, коли Валентині Степанівні йшов 52 рік, в казахстанському місті Алма-Аті в Турксібском районі з'явилася невелика (всього 300 метрів) вулиця на честь харків'янки.
Крім Алма-Ати ім'ям нашої землячки названі вулиці в Москві, Маріуполі, Черкасах, Мінську та багатьох інших містах.

Вулиця Петра Панча у Львові (Україна)


Петро Панченко (літературний псевдонім Петро Панч) народився в місті Валки. Був учасником Першої світової війни, воював з більшовиками на боці військ УНР. Весь пережитий їм військовий досвід описав у своїх літературних творах. Після Другої світової війни - глава харківської спілки письменників, секретар українського союзу письменників. Помер і похований у Києві.
У 1983 році в Шевченківському районі Львова новій вулиці було дано ім'я українського письменника. Вулиця Петра Панча забудована в основному типовими дев'ятиповерховими житловими будинками кінця 1980-х років. У будинку номер 12 по вулиці Петра Панча розташовується церква святого Володимира. А перед будинком № 10 знаходиться невелике озеро.

Немає коментарів:

Дописати коментар