середа, 8 серпня 2018 р.

Харківська "Турбінка"За три з половиною роки був побудований Харківський турбінний завод (ХТГЗ) і 21 січня 1934 року введено в експлуатацію. Це червона дата в літописі заводу, від неї почався відлік славних перемог харківських турбобудівників.
Вже у 1935 році з заводського стенду зійшла перша парова турбіна потужністю 50 МВт, а через три роки (26 липня 1938 року) була виготовлена ​​парова турбіна потужністю 100 МВт і генератор до неї. На той момент це були найпотужніші турбіни.

До початку Великої Вітчизняної війни харків'яни виготовили і поставили країні турбіни, потужність яких вдвічі перевищувала потужність всіх електростанцій дореволюційній Росії.
Восени 1941 року завод був евакуйований на Урал (м. Свердловськ) і вже в грудні 1942 року розпочав виробництво турбоагрегатів, запасних частин до парових турбін, а також продукції для фронту.
Після визволення м.Харкова 23 серпня 1943 року почалося відновлення заводу, і в кінці року була виготовлена ​​парова турбіна потужністю 50 МВт для Зуївської ГРЕС (Україна), виконувалися замовлення по ремонту турбін для електростанцій промислових центрів Донбасу, Харкова, Києва. Профіль Харківського турбінного заводу остаточно склався в 50-і роки. Завод почав спеціалізуватися на виробництві потужних парових і газових турбін.
1953 рік став новим етапом у подальшому розвитку заводу. Проводиться робота по технічному переозброєнню виробництва парових турбін і створюється нова галузь - гідротурбобудівництво, а виробництво генераторів передається спеціалізованим заводам.
За порівняно недовгий термін (1955 - 1958 рр.) були спроектовані і виготовлені парові турбіни потужністю 100 і 150 тис. КВт, а в 1960 - 1965 рр. - парові турбіни з підвищеними параметрами пари, потужністю 300 і 350 тис. КВт для Придністровської, Криворізької, Запорізької, Ладижинській, Троїцької, Рефтинской, Трипільської, Назаровской і інших ГРЕС. Освоєно серійне виробництво гідравлічних турбін.

У 1967 році започатковано створення потужних парових турбін для атомних електростанцій - важливої ​​складової енергетики країни. Завод стає головним підприємством з проектування і виготовлення турбін для атомних електростанцій.
З 1969 року виготовляються турбіни для АЕС потужністю 220 тис. КВт, які і зараз успішно експлуатуються в Україні, Росії, Німеччині, Болгарії, Угорщини, Фінляндії.
На початку сімдесятих років було налагоджено виробництво турбін для АЕС потужністю 500 тис. КВт, що забезпечило різке зниження капітальних витрат на спорудження електростанцій.
У 80-ті роки підприємство проводить подальше нарощування і технічне переозброєння виробництва - введені в експлуатацію нові корпуси, унікальне обладнання.
У 1982 - 1985 роках освоєно виробництво парових турбін потужністю один мільйон кіловат для Запорізької, Балаковської, Ростовської АЕС.
До 1986 року понад 40% потужностей ГЕС СРСР було укомплектовано турбінами виробництва ХТГЗ; крім того, турбіни виробництва ХТГЗ встановлювалися на зарубіжні електростанції.
У 1987 році на заводі було збільшено потужності з виробництва парових турбін.
У 1999-2002 роках виготовлено та поставлено 4 радіально-осьових гідротурбіни потужністю 280 МВт кожна. Виготовлені та поставлені 4 гідрозатвори діаметром 4 м на натиск понад 500 м. Створено унікальний кульової затвор, за своїми параметрами не має аналогів у світовій практиці.
У 2003 році «Турбоатом» здійснив поставку парових турбін для АЕС «Кайга» і «Раджастан» (Індія), гідравлічних турбін для реконструкції ГЕС Дніпровського каскаду (Україна), Камською ГЕС (Росія) та інших об'єктів енергетики різних країн.
У 2005-2007 рр. були поставлені 2 модернізовані турбіни К-325-23,5 для ТЕС «Аксу» (Казахстан) і підписаний контракт на подальшу поставку турбін для ТЕС «Аксу».
У 2006 році завершено виробництво радіально-осьової гідромашини діаметром 7,3 м, максимальною потужністю 390 МВт для Дністровської ГАЕС.
У 2007 році тривала реалізація проекту реконструкції ГЕС Дніпровського каскаду, виконувалася модернізація парових турбін К-500 для електростанцій Росії. В кінці 2007 року було розпочато виготовлення конденсатора парової турбіни К 1000 65/1500 для Південно-Української АЕС.
10 грудня 2010 року було дозволено приватизацію стратегічних підприємств України , після чого 15% акцій ВАТ «Турбоатом» купила кіпрська компанія «Linfot Limited».
В кінці 2012 року «Турбоатом» ввів в експлуатацію нову термічну електропіч виробництва словенської фірми «Rico» (піч була встановлена в ковальському цеху № 63 заводу).
У 2013 році «Турбоатом» зайняв 4-е місце в рейтингу провідних підприємств високотехнологічного машинобудування України за рівнем управлінських інновацій.
У 2015 році контракт з АЕС Пакш (Угорщина) на суму понад 30 млн дол. На поставку енергетичного обладнання для реконструкції АЕС Козлодуй в Болгарії, на спільне виробництво сховища для відпрацьованого ядерного палива з «Holtec International» (США) в Чорнобильській зоні. В рамках реалізації програми імпортозаміщення підприємство освоїло новий вид продукції і відвантажило в вересні 2015 року перший ряд титанових лопаток парової турбіни, призначених для заміни зношеного обладнання п'яти агрегатів російського виробництва на українських АЕС. «Турбоатом» взяв на себе обслуговування турбін, що раніше виконував завод-виготовлювач. В кінці травня 2015 року «Турбоатом» увійшов до переліку 50 найбільших державних підприємств України.
У лютому 2016 року було оголошено про намір використовувати виробничі потужності ВАТ «Турбоатом» у виробництві бронетранспортерів БТР-4.

Цікаві факти :

  1. Підприємство входить в десятку провідних турбобудівних фірм світу;
  2. На підприємстві працює 5 докторів наук і 65 кандидатів наук;
  3. "Турбоатом" співпрацює з усіма провідними технічними вузами Харкова, відбираючи кращих фахівців серед майбутніх інженерів;
  4. 12 співробітників "Турбоатома" ставали лауреатами Державної премії України;
  5. Найбільший цех підприємства - № 72 механообробного і зварювального виробництва: його висота - 22 метри, а довжина - 336 м. Це співвідносно по довжині з шістьма футбольними полями;
  6. На підприємстві працюють крани вантажопідйомністю 200 т, кожен з яких одночасно може перемістити 25 дорослих слонів;
  7. 40% працівників "Турбоатома" мають вищу освіту;
  8. У підприємства є свій гімн;
  9. Книжковий фонд бібліотеки підприємства становить 50 000 примірників книг з різної тематики і напрямів;
  10. Перше корпоративне видання "Турбоатома", багатотиражна газета "Турбіновелетень", почала постійно виходити з березня 1931 року

Немає коментарів:

Дописати коментар